Holistika Instituudi asutaja ja juhataja Marina Paula Eberth jagas terapeudi koolitusel aastaid tagasi meiega harjutust, mida siiani õpetan ja ka ise praktiseerin.
Kannatuste ja masenduse kõige esimene põhjus on rahulolematus tegelikkusega.
See on tavaliselt meie peamine probleem. Me tahame, et elu oleks teistsugune kui see on. Me tahame võimatut! Tegelikkus on see, et elu on pidevas muutumises ja arengus, elusündmused toimuvad ja enamiku inimeste jaoks asjad lihtsalt juhtuvad. Elades oma elu ei ole sul võimalik omada täielikku kontrolli selle üle, mis su elus toimub.
Inimese kannatuste hulk on otseses seoses sellega, kui palju ta ise töötab vastu sellele faktile, et „asjad on nii nagu nad on“.
Kui sa hakkad vastu võitlema sellega, MIS ON, st sa võitled asjade loomulikule kulule vastu, siis sa kannatad.
Vastuseis tekitab stressi.
Kogu aeg reaalsusega võidelda on väga pingeline ja väsitav tegevus. Ja just seda sa teedki, kui sa mõtled, et asjad peaksid olema teisiti kui nad tegelikult on. Sel hetkel, kui sa nii teed, siis sa võitled.
Lihtne näide:
Sa ütled olemasolevale „EI!“ Sisuliselt tähendab see, et vihmasel päeval sa ütled, et päike peaks paistma ja oled hirmus nördinud selle üle, et päike ei paista. Kui palju sellest kasu on? Mida saab vihmasaju peatamiseks teha? Mõelda saju ajal, et päike peaks paistma, ei tee sind rõõmsamaks. See tekitab masendust: juba jälle ei ole asjad nii nagu nad peavad olema. Mida oleks parem teha? Leppida vihmaga, panna selga vihmariided ja võtta kaasa vihmavari. Näide ilmast on triviaalne, aga ega teiste eluvaldkondadega asi teisiti ole.
Mida sa mõtled oma kehast? Mida sa mõtled oma suhetest? Kuidas need peaksid olema? Mida sa mõtled koolitustest, mis sa teed? Kuidas need PEAVAD olema?
See on üks olulisemaid inimlikke tarkusi elus üldse. Kui inimene kannatab või tunneb ebamugavust, ja samas ta ei tea, miks, siis on tegemist vältimisega – inimene väldib asjade teadvustamist sellisena nagu need on.
AEGAJALT ON HEA VÕTTA AEGA JA TEHA LÄBI MEDITATSIOON:
NÕUSTU TEGELIKKUSEGA! LAS KÕIK, MIS TOIMUB, OLLA OK!
Lühike sissejuhatus. Keskendumine hingamisele, silmad sulgeda.
Mõtle, mis on su elus momendil sellist, mis sinu arvates peaks olema teisiti. Midagi, mis sulle meelehärmi valmistab. See võib olla alates momendi peavalust kuni paarisuhteni, mis ei tööta või elukohani, mis sulle ei meeldi. Oluline on, et valiksid midagi sellist, mis sind kannatama paneb, sulle haiget teeb, meelehärmi valmistab.
Ka sul on midagi sellist?
Sule silmad, keskendu sellele. Paus.
Mõtle nüüd, mis tunne sul VÕIKS olla, kui sa tegelikkusega enam ei võitleks, kui sa lepiksid asjade sellise seisuga. Lõpeta enda sees tegelikkusele vastu võitlemine.
Ütle endale:
See on eksperiment.
Järgneva 5 minuti jooksul nõustun ma tegelikkusega.
Ma lasen kõigel, mis toimub, lihtsalt toimuda.
Aktsepteerin kõike.
Mis iganes olukord see ka ei oleks.
Ma ütlen sellele JAH!
Ma nõustun sellega.
Tegelikkus on nii nagu see on.
MA võtan selle vastu.
Kui sul on peavalu, siis võid endale öelda: „Jah, mul on peavalu, ma nõustun sellega. Ma olen lõpetanud võitlemise peavalu vastu. Jah, ma võtan peavalu vastu. Ma ütlen sellele JAH! Ma tunnen end just nii nagu ma tunnen ja see on OK. Ma olen rahulik ja aktsepteerin seda olukorda. Jään rahulikuks. Aktsepteerin toimuvat.
See on vaid eksperiment. Jah, ma nõustun asjadega oma elus just nii nagu need on. Jah!
Mida Sa kogesid, kuidas elu tundub Sulle nüüd, kui oled kasvõi korra olnud lubamises ja nõustumises!
Monica